Troška historie naší partnerské spolupráce

Troška historie naší partnerské spolupráce

Město Havířov má uzavřenou partnerskou smlouvu s městem Jastrzębie Zdrój, která je zaměřena na oblast sportu a tělovýchovy a také na oblast kultury. V dubnu roku 2002 o tuto spolupráci požádala také naše škola. Tato žádost byla projednána komisí pro partnerské vztahy při Magistrátu Města Havířov a následně schválena Radou Magistrátu. První osobní kontakty s vedením Zespólu Szkól Nr 6, Im. Króla Jana III Sobieskiego byly navázány 18. září 2002, kdy polské město navštívil ředitel naší školy Ing. Josef Wolny spolu s dr. Bohdanem Suchankem, členem Rady Města Havířov.

Už v listopadu 2002 se konal první velký zájezd žáků a pedagogů naší školy do Jastrzębie Zdrój. Náplní této akce byla prohlídka areálu družební školy a dále sportovní utkání studentů obou škol ve volejbalu a stolním tenise. V tomto prvním společním sportovním klání byly výsledky vyrovnané. Ve volejbalu vyhráli žáci Zespól Szkól, avšak ve stolním tenise – turnaji jednotlivců se na prvních dvou místech umístili žáci naší školy.

Vzájemná spolupráce s polskou družební školou je od počátku intenzivní, a proto další sportovní turnaj, na který byli pochopitelně pozváni také zástupci Zespól Szkól, uspořádala naše škola už v předvánoční čase roku 2002. Sportovní klání neslo název Hry třetího tisíciletí a účastnilo se ho celkem 180 sportovců ze šesti středních škol. Reprezentační chlapecká družstva změřila své síly ve čtyřech sportovních odvětvích, a to ve volejbalu, sálové kopané, stolním tenise a v šachu. Hosté z polské školy v Jastrzębie zvítězili ve volejbalu a naši žáci byli nejlepší ve stolním tenise. Zároveň si také žáci naší školy odnesli vítězství v celkovém hodnocení. Jelikož měly Hry třetího tisíciletí velký úspěch, uspořádala je naše škola znovu v roce 2004. Samozřejmě kromě zmíněných velkých turnajů pořádají obě školy pravidelné přátelské zápasy a turnaje.

Tradicí se v průběhu let spolupráce staly také společné turistické výlety. Ten první byl uskutečněn v lednu roku 2003 a cílem byly Beskydy. V následujícím roce, tedy 2004, se zaměstnanci obou družebních škol zúčastnili další turistické akce, tentokrát se však jednalo o dvoudenní cyklistický výlet. Místem poznávání byla chráněná krajinná oblast Beskydy – Podolánky a také Havířovsko a Karvinsko. Účastníci si mimo jiné prohlídli oblast Čeladné, Starých Hamrů, dále hráz přehrady Šance, okolí Frýdlantu nad Ostravicí, okolí Těrlické přehrady, Albrechtic, Stonavy a celý výlet zakončili prohlídkami lázní Darkov a karvinského zámku. Nejen Česká republika se může pochlubit pozoruhodnými místy, ale také v Polské republice je mnoho míst, která stojí za to poznat. Další rok, tedy 2005, uspořádal dvoudenní cyklistický výlet také Zespól Szkól. Čeští pedagogové poznávali ve společnosti polských kolegů oblasti Skoczowa, zámku Psczyna, Kryžowic a okolí řeky Wisly. V následujícím roce byla pořadatelem cyklistického výletu opět naše škola.

Pro mladého člověka nejsou důležité jen sportovní a kulturní aktivity, ale také nabyté poznatky. Proto Zespól Szkól uspořádal v listopadu roku 2004 akci s názvem Týden České republiky. V průběhu tohoto týdne se žáci polské školy dovídali informace například o české kultuře, historii a zeměpisných zajímavostech. Tento týden byl slavnostně zakončen setkáním českých i polských žáků a pedagogů v Jastrzębie Zdrój, kterého se z polské strany účastnili také zástupkyně školské inspekce a primátor města Jastrzębie. Studenti předvedli své znalosti ve vědomostní soutěži a byli odměněni diplomy. V následujícím roce proběhl na naší škole týden Polské republiky, ve kterém byla do výuky zařazena témata z polské literatury, historie, sportu, zeměpisu a státního uspořádání Polské republiky. Také naše škola uspořádala slavnostní ukončení tohoto týdne, v němž žáci opět předvedli své znalosti, za něž byli oceněni diplomy a věcnými cenami.

Studenti naší školy se v dubnu 2005 zúčastnili zápočtové práce svých polských kolegů pátého ročníku. Cílem této zápočtové práce bylo řešit zadání s pomocí programovatelného modulu s mikroprocesorem Intel 8051 s využitím programového jazyka Asembler, což je jazyk symbolických adres. Závěrem byli seznámeni s několika funkčními moduly pracující na stejné platformě (například řízení křižovatky, ovládání krokového motorku a další aplikace).

 

Partnerská spolupráce s Zespól Szkól Nr. 6, Im. Króla Jana III Sobieskiego je skutečně velkým přínosem pro žáky i zaměstnance obou škol. Každá setkání, ať už sportovní, kulturní či jiná, se vždy setkají s velkým ohlasem a pro obě strany jsou nejen velmi obohacující, ale také příjemná.

V Havířově