Historie SŠTO
Naše škola - současnost i historie
Historie naší školy - Střední školy technických oborů - se začala psát již v roce 1958. Škola si po celou dobu od svého založení až dodnes udržuje pozici předního, stabilního a vysoce kvalitního poskytovatele vzdělání v technických a řemeslných oborech a je pro svou kvalitu vysoce hodnocena jak svým zřizovatelem - Moravskoslezským krajem, tak i firmami a širokou veřejností. Škola, dnes známá jako SŠTO Havířov, během své existence několikrát změnila název, ale její hlavní poslání se za celou dobu nezměnilo - vzdělávat a vychovávat mladé zájemce o řemeslo a technické obory. Celou naši historii tak vytváří nejen práce stovek pracovníků, ale zejména dnes už více než 16 000 absolventů školy, kteří ve škole získali během její existence odbornou kvalifikaci, pracovní návyky a zkušenosti potřebné k výkonu svého povolání.
Současnost
SŠTO Havířov je moderní škola, na které studuje každým rokem stabilně okolo 600 žáků, kteří dále rozvíjejí již více než 60 letou tradici školy zaměřenou na technické vzdělávání.
V současnosti nabízíme 2 obory 4 leté, zakončené maturitní zkouškou: Autotronik, Technická zařízení budov a 10 oborů 3 letých ukončených výučním listem: Tesař, Klempíř, Zedník-Obkladač, Autoelektrikář, Strojník silničních strojů, Karosář, Truhlář, Instalatér, Kominík a Automechanik.
Pro zájemce nabízíme rovněž možnost získání dodatečného maturitního vysvědčení v nástavbovém studiu oboru Podnikání, a to prezenční (2 letou) nebo dálkovou (3 letou) formou.
Od školního roku 2001/2002 je zřizovatelem školy přímo Moravskoslezský kraj a škola se stala jeho příspěvkovou organizací. Poslední změna nastala v roce 2006 kdy byla škola přejmenována na Střední školu technických oborů, Lidická 1a/600, Havířov Šumbark, příspěvková organizace.
Od roku 2010 prošla naše škola celou řadou rekonstrukcí a změn stavebně-technického charakteru a významně se zlepšilo i její materiálně technické zázemí a vybavení. Bylo investováno již více než 120 mil. korun k tomu, aby se ze školy stalo moderní centrum pro výchovu a vzdělávání splňující i ty nejnáročnější podmínky.
V současné době využívá škola 40 učeben pro teoretické a praktické vyučování a disponuje celou řadou dalších specializovaných prostor a zázemím, které slouží k výuce žáků všech oborů. K této vybavenosti patří například:
- 3 počítačové učebny a jazykové učebny,
- kompletní pokrytí školy internetem včetně Wi-Fi připojení ve všech prostorách,
- multifunkční posluchárna,
- učebna projektování v AUTO CAD,
- odborné učebny se špičkovým vybavením pro výuku zdravotechniky, topení a plynu,
- odborné dílny pro zedníky a obkladače,
- dílny pro ruční a strojní obrábění kovů,
- klempířské dílny,
- kominické dílny a tréninkové centrum Společenstva kominíků pro další vzdělávání,
- dilny pro ruční a strojní obrábění dřeva včetně CNC strojů,
- truhlářské a tesařské dílny,
- instalatérské dílny a trenažéry pro TZB,
- svářečské dílny pro svařování kovů a plastů,
- učebny pro výuku autooborů, automobilové diagnostiky, elektroniky a opravárenství,
- sportovní hřiště, tělocvična, posilovna a sportovní herny,
- svářečská škola a svářečské trenažéry,
- moderně vybavené autodílny a pracoviště pro automobilovou diagnostiku.
Významnou součástí školy jsou také:
- Domov mládeže - poskytuje ubytování nejen našim žákům, ale je určen i pro širokou veřejnost,
- jídelna s možností celodenního stravování.
V současné době můžeme zodpovědně a sebevědomě říci, že škola má pro každý svůj nabízený obor specializovanou a velice moderně vybavenou učebnu a pracoviště, které splňují nejpřísnější požadavky na kvalitu výuky i materiálně-technické vybavení.
Spolupráce s profesními cechy, VŠ, firmami a dalšími školami a organizacemi
Velkým bonusem školy je její úzká spolupráce s firmami a zaměstnavateli, která umožňuje žákům absolvovat svou praktickou část výuky přímo na reálných pracovištích. V současné době má škola smlouvy o umístění žáků s téměř 130 firmami a zaměstnavateli. Mezi nejznámější patří například:
- Zeppelin CZ s.r.o.
- Karireal a.s.
- Autoset Centrum ČR plus s.r.o
- Volvo Group Czech Republic, s.r.o
- KÜHN - Bohemia a.s.
- ČSAD Karviná a.s
- Autodům Vrána s.r.o.
- JOST interiér s.r.o.
- GASCONTROL, společnost s r.o.
- KP interiéry - stavby s.r.o
- MBTerm-krby s.r.o
- Kominictví Pavlát s.r.o
- AB AUTOBOSS s.r.o.
- PNEU WAY s.r.o.
- JP KOVO s.r.o.
Žáci všech našich automobilních oborů absolvují během studia i plně hrazený výcvik v Autoškole a mají možnost získat řidičská oprávnění sk. B a C.
Velice úzce spolupracujeme s cechy a profesními organizacemi, což zajišťuje škole nejen kvalitní zázemí a know-how pro výuku jednotlivých oborů, ale také zpětnou vazbu a potřebnou materiální podporu. Žáci se tak mohou spolehnout, že jejich znalosti a dovednosti budou na nejlepší možné úrovni a že se budou moci úspěšně a kvalifikovaně uplatnit ve svém budoucím zaměstnání.
Mezi nejvýznamnější spolupracující profesní organizace a sdružení patří:
- Moravskoslezský automobilový klastr, z.s.
- Svaz prodejců a opravářů motorových vozidel ČR (SAČR)
- Cech topenářů a instalatérů ČR, z.s.
- Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR
- Společenstvo kominíků ČR
- Havířovsko-karvinský kovo klastr, z.s.
- Cech kamnářů ČR
- Cech obkladačů ČR
- Krajská hospodářská komora MSK
Absolventi našich maturitních oborů také ve stále větší míře pokračují ve studiu na VŠ a i z tohoto důvodu navázala škola také úzkou spolupráci s VŠB TU Ostrava, zejména Fakultami stavební a Strojní. Od roku 2002 má naše škola úzké partnerství se školou podobného zaměření v Polsku - Zespół Szkół Nr 6, Im. Króla Jana III Sobieskiego v Jastrzębie Zdrój. S touto partnerskou školou jsme společně realizovali celou řadu úspěšných akcí odborného, kulturního i sportovního charakteru. Velice úzce také spolu pracujeme se statutárním městem Havířov, které naší škole pravidelně poskytuje dotace na fungování sportovních kroužků, organizaci turnajů a soutěží i na spolupráci s partnerskou školou.
Sportovní kroužky, soutěže, kluby, projekty
Ve škole pracují pod vedením kvalifikovaných osob následující kroužky a kluby:
- Klub branné všestrannosti a střelecký kroužek (ve spolupráci s Městskou policií Havířov)
- Turistický klub
- Kroužky - futsalový, florbalový, atletický
- Motorkářský kroužek
Žáci se aktivně zapojují i do dalších aktivit a velice úspěšně reprezentují školu v různých oblastech a zapojují se do nejrůznějších projektů a soutěží na všech úrovních:
- Taneční kurzy
- Vědomostní soutěže a olympiády
- Soutěže odborných dovedností a soutěže řemesel
- Mezinárodní projekty (Edison Culture, Erasmus, Euroscola)
- Projekty Metalnet, AutoNet, OKAP, “Šablony pro SŠ”
- apod.
V posledních letech se naši žáci mohou pochlubit také celou řadou úspěchů:
- 2x reprezentace ČR v Bruselu a Štrasburku v rámci soutěží EU - Euroscola
- několikanásobní vítězové Ligy středních škol (souhrnná celoroční soutěž v různých sportovních disciplínách)
- naši žáci se pravidelně se umisťují na předních místech v soutěžích zaměřených na odbornost a profesní rozvoj, a to od okresních až po celostátní kola.
Velikou a pro žáky vysoce zajímavou a motivační aktivitou je možnost účastnit se zahraničních pracovních stáží z programu Erasmus+, které pravidelně realizujeme již od roku 2012. Celkem této možnosti využilo již více než 120 žáků, kteří absolvovali pracovní stáže v délce 2 týdny až 3 měsíce ve firmách v Anglii a Irsku. Škola získala také národní akreditaci pro tyto aktivity až do roku 2027 a plánuje rozšířit stáže i do dalších zemí (Lotyšsko, Portugalsko, Malta).
Historie
60. léta
Činnost Odborného učiliště Výstavby ostravsko karvinských dolů (OU VOKD) - předchůdce naší školy - byla zahájena 1. srpna 1958. První působiště naší školy bylo v bývalé budově Domova pro přechodné pracovníky OKR v Ostravě, na ulici Nedbalova. V prvním školním roce studovalo na učilišti 138 učňů oborů Zedník a Tesař. Již od počátku bylo zřejmé, že dosavadní umístění a kapacita areálu školy nestačí pro předpokládaný zvýšený počet učňů v následujících letech. Škola se tak hned v roce 1959 přestěhovala do prostorů bývalého Domova mladých horníků důlního závodu 23 v Havířově, který byl upraven pro potřeby teoretického vyučování.
70. léta
Nabídka učebních oborů se neustále rozrůstá. V polovině sedmdesátých let probíhala na odborném učilišti výuka oboru Zedník, Tesař, Automechanik, Klempíř, Stavební zámečník, Instalatér, Elektromontér, Pokrývač a Sklenář. Při rozvoji školy byl zpočátku také kladen hlavní důraz na odbornou přípravu pedagogických pracovníků. Rozšiřoval se inventář materiálně didaktických pomůcek a zlepšilo se zázemí pro teoretickou výuku. Také na úseku odborné přípravy docházelo k modernizaci prostorů nejen dílen, ale i výuky.
1. července 1979 došlo k připojení stávajících objektů Odborného učiliště Dolu Prezident Gottwald, a to včetně krytého bazénu a sportovní haly. Tímto sloučením převzalo učiliště výuku důlních profesí Horník mechanizovaných pracovišť - čtyřletý maturitní obor, Mechanik důlních profesí, Důlní elektromontér, Důlní provoz. Pokračovala ale také výuka povrchových profesí Provozní zámečník, Zedník, Tesař, Strojní mechanik ocelových konstrukcí, Mechanik silničních motorových vozidel, Strojní mechanik pro výrobu a montáž potrubí a Mechanik opravář strojů a zařízení.
Mimo odbornou a teoretickou výuku byl velký důraz kladen také na kulturní a uměleckou zájmovou činnost.
V roce 1972 byla založena dechová hudba mladých OU VOKD. Tato hudba získala časem vysokou uměleckou úroveň a měla na svém kontě řadu vystoupení na veřejnosti. Během její 18 leté činnosti se v ní vystřídalo více než 400 žáků. Hudba reprezentovala učiliště nejen na mnoha festivalech v tuzemsku, ale i v zahraničí.
Ve škole rovněž aktivně pracovaly kroužky výtvarné, fotokroužek a divadlo malých jevištních forem. V polovině sedmdesátých let fungoval také při škole velmi úspěšně oddíl boxu, který vychoval řadu juniorských mistrů České republiky.
80. léta
Neustále se zvyšoval počet žáků naší školy (až 1 400), a tak byla v roce 1981 zahájena přístavba druhé budovy školy, autodílen a spojovacího nadzemního koridoru. Škola rozvíjela a zdokonalovala nejen svou vzdělávací činnost, ale dosáhla i řady úspěchů v oblasti kultury a sportu. Tato mimoškolní činnost se soustřeďovala hlavně do Domova mládeže kde bydlelo až 500 žáků. V roce 1988 prošla tak budova velkou rekonstrukcí a vzniklo 74 dvoulůžkových pokojů se sociálním zařízením, herny a společenské místnosti. V roce 1988 přešla škola pod správu k.p. Báňské stavby Ostrava a následně pak pod Báňskou stavební společnost Ostrava.
90. léta
Od roku 1991 převzalo zřizovatelskou funkci Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a škola získala právní subjektivitu a s ní i nový název - Střední odborné učiliště, Lidická 600, Havířov Šumbark. V roce 1994 získala škola statut Centra a odborné přípravy (COP).
Výuka pokračovala v oborech zaměřených na strojírenství, stavebnictví a elektro. Mezi nabízenými obory byly také obory ukončené maturitní zkouškou - Technik dřevařské a nábytkářské výroby, Technik stavebního provozu, Silniční doprava, Management strojírenství a stavebnictví.
Výuka učňů pak probíhala v těchto oborech - Klempíř strojírenské a stavební výroby, Lakýrník, Strojní mechanik ocelových konstrukcí, Strojník stavebních strojů, Mechanik opravář silničních motorových vozidel, Autoelektrikář, Truhlář výroby nábytku a dřevěných konstrukci, Zedník, Tesař, Malíř, Instalatér a Technicko-administrativní pracovník. Na všechny učební obory navazovalo také nástavbové studium.
V roce 1997 byly zahájeny ve spolupráci s ÚP Karviná rekvalifikační kurzy a později přibyly také motivační kurzy pro nevyučené pracovníky. Naše škola tak nově doplnila svou činnost o oblast vzdělávání dospělých a rekvalifikace.
1. září 1998 došlo ke sloučení dvou středních škol, a to SOU, Opletalova 5, Havířov Šumbark a Centra odborné přípravy, Lidická 600, Havířov Šumbark. Nástupnickou školou byla COP, Lidická, S novým názvem Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Lidická 600, Havířov-Šumbark. Ke sloučení došlo v rámci Optimalizace středního školství v okrese Karviná (obě sloučené školy byly stejného odborného zaměření).
Výuka probíhala v těchto oborech - studijní obory: Silniční doprava - diagnostika motorových vozidel, Technická zařízení budov, Management ve stavebnictví. Do nabídky učebních oborů pak patřily tyto obory: Klempíř stavební a strojírenské výroby, Lakýrník, Mechanik silničních strojů, Automechanik, Autoelektrikář, Truhlář dřevěných konstrukci a nábytku, Zedník, Tesař, Malíř, Instalatér, Čalouník. Pro absolventy tříletých učebních oborů bylo k dispozici dvouleté nástavbové studium: Stavební provoz, Provozní technika a Dřevařská a nábytkářská výroba. Škola se samozřejmě pak dále dlouhodobě zaměřovala na zlepšení materiálně technických podmínek výuky.
Výuka nových náročných oborů technického zaměření vyžaduje moderní vybavení specializované na potřeby výuky a odpovídající požadavkům budoucích zaměstnavatelů.. Ke kvalitativní změně podmínek v této oblasti dochází postupně od roku 2000, především pak účinnou pomocí zřizovatele (MSK) a profesních partnerů při zabezpečování potřebných finančních zdrojů. Důležitá je i vlastní iniciativa školy zaměřená na realizaci doplňkových činností, jako je např. stravování a ubytování, provádění rekvalifikací, odborných kurzů a vzdělávacích akcí.
V roce 1984 vznikla v areálu učňovských dílen v Šenově Svářečská škola. V roce 1988 získala samostatnost a po sloučení škol SOŠ Lidická a SOŠ Opletalova byla přestěhována do areálu dílen na ulici Opletalova, kde působí, v rámci naší školy, dodnes. Svářečská škola slouží nejen žákům naší školy, ale i žákům některých okolních škol a také pro potřeby rekvalifikace, kurzů, periodická přezkoušení a zaškolení pracovníků.
V Havířově